HOMINIS MENS DISCENDO ALITUR ET COGITANDO

РАДА МОЛОДИХ ВЧЕНИХ


ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Новини: ПОЇЗДКА МОЛОДИХ ВЧЕНИХ ДО ПЕТРИКІВКИ В РАМКАХ ОБЛАСНОГО КЛУБУ «ПІВДЕНЕ СУЗІР’Я»

4729227_1

13 жовтня 2016 року напередодні великого свята Покрови та дня Українського козацтва, Захисника України в рамках обласного наукового клубу «Південне сузір’я» за ініціативи Ради молодих вчених ДВНЗ ПДАБА та за підтримки Ради молодих спеціалістів ДП «КБ «Південне» та Ради молодих вчених Дніпропетровської області був організований науково-екскурсійний виїзд до с. Гречено Петриківського району нашої області.

Тему зустрічі «Інтерєр української хати: сакральні витоки» представила доктор з державного управління, професор, зав. каф. українознавства ДВНЗ ПДАБА Галина Петрівна Євсєєва. Вона стала продовженням розпочатої нею теми квітневого засідання клубу «Українське народне житло Придніпровського регіону». Для безпосереднього занурення слухачів в атмосферу тих часів та демонстрації інтер’єру української хати захід проводився в музеї історії української хати. Галина Петрівна натхненно та цікаво розповіла про основні елементи традиційного житла українця та їх роль і значення у побуті та символіці нашого народу. А саме про українську піч у хаті, покуть, поріг, долівку, піл, сволок, бовдур, стіл, рушники, скриню, приладдя для приготування їжі та інше. Найважливішим та символічним для українців було число три. Так, хати будувались з трьома основними вікнами (два на сході, чолові, як ті що впускають сонце та світло у дім та одне причолове); кімната у хаті умовно поділялась на три частини. Якщо в родині підростали сини, то з батьками залишався найменший, добудовуючи по іншу сторону сіней другу частину хати для себе.

Далі колега Євсєєвої Світлана Петрівна Волкова привідкрила двері у світ українського народного мистецтва, розказавши про витинанку, як елемент прикраси української хати. Виявляється це мистецтво бере витоки з кінця 19 століття, але широкого розповсюдження воно набуло із доступністю паперу у побуті селян, яким вони прикрашали своє житло. Спочатку шматки зайвого паперу виривали із шпалери (полотна паперу), утворюючи таким чином, спеціальні візерунки на ньому і називався такий витвір «вириванка». Згодом візерункові елементи почали вирізати ножицями, назвавши таке мистецтво витинанням. Саме слово «витинанка» вперше з’явилось у 1913 році. Вони можуть бути різних розмірів, як маленькими, так і цілими полотнами, які містять цілі художні композиції. Найпростішим різновидом витинанки є відома нам усім «сніжинка».

Вже у стінах сучасної садиби Івана Савича Ярмолюка розпочались неперевершені майстер-класи. Спочатку по витинанці, який провела член Національної спілки майстрів народного мистецтва України Наталія Авдєєнко. Вона запалила абсолютно у всіх учасників засідання вогонь жаги занять даним мистецтвом, навіть у тих, хто на початку зустрічі категорично відмовлявся. Пані Наталія продемонструвала декілька технік по витинанню і всі поринули у це казкове дійство. Перейняла естафету Роксолана Чуднівець – майстриня в третьому поколінні по Петріківському розпису. Вона заздалегідь приготувала для кожного учасника трафарет малюнку і кожен долучився до «таїнства» розпису, відчувши себе справжнім художником завдяки порадам та вказівкам пані Роксолани. Не дивлячись на те, що трафарет малюнку був у всіх однаковий, в кожного вийшла своя неповторна композиція. Адже, мистецтво не може мати суворих форм, воно є польотом нашої з Вами фантазії.

Також, Галина Петрівна анонсувала відкриття клубу «Своє» за ініціативи кафедри українознавства ДВНЗ ПДАБА. В рамках цього клубу кожного місяця планується проводити зустрічі, присвячені темам, які проливають світло на життя українського народу та його традиції. Так, будуть розглянуті вишиванки та значення їх символіки, головні убори української жінки, традиції нашого народу при певних святах, фітосимволіка в українській хаті та інше. Всіх бажаючих будемо раді бачити серед гостей!

Захід пройшов на одному диханні, в дуже теплій, навіть родинній атмосфері. Всі залишились задоволені та щасливі. А ми дякуємо всім майстрам та розповідачам цікавих тем, за їх натхненність та щирість, за те, що знайомлять нас – молодь зі спадщиною України, її багатогранною та прекрасною культурою. Нам є чим пишатись!!!

Рада молодих вчених ДВНЗ ПДАБА

Написано: 14:37 | | Немає коментарів

Коментарі

EmailEmail
PrintPrint
WP Socializer Aakash Web