HOMINIS MENS DISCENDO ALITUR ET COGITANDO

РАДА МОЛОДИХ ВЧЕНИХ


ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Новини: Перший офіційний візит до України делегації Конференції ректорів академічних шкіл Польщі

1

5-9 червня 2015 року, на запрошення  Спілки ректорів вищих навчальних закладів України, відбувся перший офіційний візит Конференції ректорів академічних шкіл Польщі до України на чолі з Президентом Конференції, ректором Сілезького університету в м.Катовіце, професором Веславом Банишем, якого нещодавно було обрано членом Президії Європейської асоціації університетів.

Головною метою візиту було зміцнення польсько-української академічної співпраці, зокрема і на рівні конференцій ректорів,спільне обговорення викликів та можливостей нашої майбутньої співпраці у контексті побудови Європейського простору вищої освіти та Європейського дослідницького простору, а також вироблення конкретних кроків та планів на найближчі роки. Візит охопив два потужні академічні центри – Київ та Дніпропетровськ.

Найважливішим пунктом програми стала презентація висновків і рекомендацій польсько-українського дослідницького проекту під назвою «Аналіз співпраці польських та українських вищих навчальних закладів на фоні порівняння систем вищої освіти. Висновки та рекомендації», який було реалізовано Фундацією польських ректорів спільно з Конференцією та Спілкою ректорів, Національною радою науки та вищої освіти Польщі, ректорами провідних університетів обох країн  та експертами. Перша публічна презентація відбулася 5 червня 2015 р. на засіданні Польсько-українського семінару у Київському національному університеті ім. Тараса Шевченка за участі ректорів провідних ВНЗ та Надзвичайного  і Повноважного Посла Польщі в Україні Генріка Літвіна, а друга – 8 червня 2015 р. на засіданні круглого столу у Дніпропетровському національному університеті ім. Олеся Гончара. Лідери ректорських конференцій України та Польщі акцентують на тому, що результати та рекомендації проекту, а також пропозиції ректорів, науковців та інших зацікавлених сторін, висловлені на цих заходах у Києві та Дніпропетровську допоможуть разом зміцнити академічну співпрацю та більш ефективно підтримувати наукові середовища наших країн.

Для України, і для Дніпропетровщини зокрема, це велика честь – приймати представника, члена Президії Європейської асоціації університетів EUA, пан’європейської асоціації ректорів понад 850 університетів з усієї Європи, яка сьогодні є голосом ректорів на рівні взаємодій з інституціями ЄС та іншими міжнародними організаціями, одним із провідних гравців у виробленні освітньо-наукової політики у Європі. Ректор Баниш як член Президії EUA також презентував діяльність Асоціації та наголошував на тому, що без співпраці з Україною побудова сильної Європи є неможливою.

Результатами чотириденного перебування високої польської делегації у Києві та Дніпропетровську стали напрацювання на різних рівнях: університет-університет (ДНУ ім. Олеся Гончара та Сілезький університет підписали Договір про співробітництво), Конференція ректорів Польщі – Спілка ректорів України (питання подвійних і навіть потрійних дипломів, компатибільні навчальні програми, спільні літні школи аспірантів та докторантів, спільні школи ректорів, створення спільного консорціуму польських та українських університетів у сфері суспільно-гуманітарних наук та просування виконання рекомендацій польсько-українського проекту), а також  було визначено, що варто просувати та лобіювати на стратегічному рівні співпраці держав та регіонів. Зокрема, на переконання Веслава Баниша та Єжи Возніцького, Польща та Україна  повинні підписати нову міжурядову стратегічну угоду про співпрацю у сфері вищої освіти і наукових досліджень, у якій акцент буде зроблено саме на стратегічному характері такого співробітництва. Крім того, польська сторона планує лобіювати питання пільгового візового режиму для окремих категорій осіб, зокрема студентів та науковців. Також одним із можливих і цікавих стратегічних напрямків співпраці на високому рівні є організація спільних польсько-українських законодавчих сесій для парламентарів із відповідних комітетів обох країн, які мають охопити спільну діяльність з розроблення нормативних актів у сфері вищої освіти і науки у рамках розбудови Європейського простору вищої освіти. Важливим питанням є утворення системи спільної польсько-української університетської акредитації та акредитаційної агенції, яка б мала транскордонний характер. На думку усіх учасників Семінару у Києві та Круглого столу у Дніпропетровську, співпраця українських і польських науковців, утворення консорціумів для підготовки та реалізації спільних наукових проектів, безперечно, має отримувати державну підтримку  і на рівні адміністративному, і на рівні фінансовому.

Цікавою ідеєю, за умови активного заангажування місцевої влади обох країн, є регіональне співробітництво та створення тристороннього партнерства на рівні університет-місто-регіон та підписання такої угоди, що може бути реалізовано між Сілезьким воєводством та Дніпропетровською областю. Такий досвід партнерства Сілезія  уже має, зокрема з однією з Китайських провінцій. Для розвитку академічної сфери та впровадження інноваційної політики у регіоні ця угода може стати важливим документом та прикладом для усієї України та Польщі.

Як зауважив ректор Баниш, для сильної Європи потрібні сильні університети, саме університет має стати місцем творення еліт наших країн! І нехай у польсько-українській академічній співпраці нас обмежує тільки наша фантазія!

Ірина Дегтярьова,

к.філол.н., докторант ДРІДУ НАДУ при Президентові України,
visiting researcher у Фундації польських ректорів,
співкоординатор візиту

 

 

 

 

Написано: 18:21 | | Немає коментарів

Коментарі

EmailEmail
PrintPrint
WP Socializer Aakash Web