HOMINIS MENS DISCENDO ALITUR ET COGITANDO

РАДА МОЛОДИХ ВЧЕНИХ


ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Новини: Обговорення функціональної децентралізації влади в Україні

2014_09_23-5

23 вересня 2014 року за ініціативи Ради молодих вчених ДРІДУ НАДУ при Президентові України на базі інституту (Гоголя 29) було проведено Круглий стіл «Функціональна децентралізація в Україні». Захід проводився Інститутом громадянського суспільства (м. Київ), який є основним ініціатором реформи децентралізації, та за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». До обговорення було залучено науковців, провідних експертів у галузі самоврядування, регіональних представників бізнесу, державних інституцій, місцевих громад та ЗМІ.
Круглий стіл у м. Дніпропетровську є другим із серії заходів, у межах яких ініційовано обговорення бази для законопроектів в областях України. У засіданні круглого столу взяли участь провідні експерти - Анатолій Ткачук (Київ, директор з науки Інституту громадянського суспільства), Юрій Ганущак (Київ, директор Інститут Розвитку Територій ), Арсен Зінченко (доктор історичних наук). Під час панельної дискусії доповідачі представили принципи, що лягли в основу проектів законів про місцеве самоврядування та адміністративно-територіальний устрій в Україні.
Другу частину  Круглого столу, що була присвячена спробі згенерувати нові рішення у подоланні проблем, що гостро стоять на шляху реформування влади в нашій державі, відкрив директор Дніпропетровського регіонального інституту державного управління Національної академії державного управління при Президентові України, доктор наук з державного управління, професор Серьогін Сергій Михайлович, який наголосив, що питання реформування та розвитку місцевого самоврядування сьогодні набувають особливої актуальності.  У ході дискусії учасниками заходу були отримані змістовні роз’яснення щодо перспектив реформування територіальної організації влади в Україні.

Деякі тези Круглого столу:

- мета децентралізації влади в Україні – мобільна та ефективна влада. Шлях до цього – визначення територій, на яких можуть ефективно діяти органи влади; визначити їх повноваження; розподілити ресурси. Децентралізація ресурсів управління є необхідною умовою трансформації влади

- територіальні громади мають створюватися навколо центрів економічної активності (місто, селище, село)

- на початку ХХ століття територіальний устрій був більш ефективним з точки зору управління: на початку ХХ ст. на Дніпропетровщині було 5 повітів, 166 волостей (Верхньодніпровський – 21, Катеринославський – 34, Криворізький – 34, Новомосковський – 43, Павлоградський – 34). Для порівняння на початку ХХІ ст.: 22 райони, 13 міст районного значення, 40 селищних рад, 288 сільських рад (371 місцева рада). Цікаво, що якщо дослідити маятникову міграцію населення (де працюють люди), то центрами економічної активності будуть саме ті 5 давніх повітових центрів!

- усі зміни сьогодні мають бути мінімально складними і максимально функціональними

Цікаві думки висловив історик Арсен Зінченко. Що робить Україну європейською країною? По-перше, українська громада – це не російська община, адже в Україні потужні традиції подвірного землекористування (прообраз приватної власності), а не общинної. Тобто саме громада (люди) завжди були джерелом влади і права. І про це свідчать багаті пам’ятки архітектури (багаті церкви на Лівобережжі побудувані саме громадами).  По-друге, Україна завжди розвивалася на засадах європейських демократичних цінностей, зокрема, на принципу виборності влади (виборність гетьманів, сотників, священиків, єпископів), на відміну від Росії, яка завжди мала імперську центральну владу та діяв і діє принцип призначення. Виборність та підзвітність громаді – це принцип побудови козацької держави (наприклад, славнозвісні “чорні ради”). По-третє, українські міста мали широкі автономні права – Магдебурзьке право (правова система міського самоврядування у середньовічній Європі).

Отже, децентралізація є наріжним каменем у суспільно-політичному полі, українське суспільство має бути готовим ментально для того, щоб взяти на себе відповідальність за свою землю, за територію, за свої права та обов’язки, за вибір врешті самої влади, за свою громадянську активність. І тільки сильні і відповідальні громадяни здатні переформатувати і Україну, і систему влади, і скерувати розвиток країни у бік традиційних для нас європейських демократичних цінностей.

 

Рада молодих вчених Дніпропетровського регіонального інституту
державного управління НАДУ при Президентові України

Написано: 23:53 | | Немає коментарів

Коментарі

EmailEmail
PrintPrint
WP Socializer Aakash Web