HOMINIS MENS DISCENDO ALITUR ET COGITANDO

РАДА МОЛОДИХ ВЧЕНИХ


ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Наші проекти, Новини: Локальні лідери для розвитку Дніпропетровщини: візит до Сілезького воєводства

Слайд1

З липня по грудень 2016 р. Рада молодих вчених Дніпропетровської області бере участь у польсько-українському проекті “Локальні лідери для розвитку Дніпропетровщини” у співпраці з Фундацією розвитку Свентохловіц (Польща) за підтримки Польсько-американьского фонду свободи у рамках програми RITA-Region in Transition (“Зміни в регіоні”). Громадським партнером проекту є Всеукраїнська організація “Поруч”.

Стратегічною метою проекту є зміцнення громадського самоврядування та суспільна активізація молоді та старших осіб (60+) у місті Дніпрі та Дніпропетровській області, а також інтеграція між поколіннями та ламання взаємних стереотипів і розвиток громадянських компетентностей молоді та старших осіб. Проект реалізується у трьох етапах: етап 1 – навчальний візит і тренінг у Польщі; етап 2 – підготовка та розроблення місцевих ініціатив; етап 3 – реалізація локальних проектів міжпоколеннєвої інтеграції для молоді та старших осіб.

З 10 по 20 вересня 2016 р. група молоді та старшого покоління, відібраних на конкурсних засадах, відвідала Сілезьке воєводство, де ознайомилася з досвідом реалізації соціальної та молодіжної політики Польщі та Сілезького Воєводства в аспекті міжпоколеннєвої інтеграції та суспільної активізації молоді і старшого покоління, на власні очі побачили ті ініціативи для старшого покоління у Сілезькому воєводстві, що реалізуються різними громадськими організаціями, молоддю, самими сеньйорами, органами влади, вищими навчальними закладами.

Учасниками проекту стали представники молоді Микола Решетняков (ДНУ), Анастасія Гюнтер (ДДАЕУ), Віра Бондаренко (ДДМА), Вікторія Мозолевич (Транспортно-економічний коледж), Поліна Біліченко (ЛІТ), Дмитро Редькін (молодіжна рада); старшого покоління – Олексій Гилюн (ДНУ), Тетяна Чумаченко та Сергій Власов (НГУ), Тетяна Шумік (ЛІТ), сеньйори Олена Єленіна та Василь Сухов; представники адміністрації – Руслан Буленок (управління молоді міськради) та Владислав Яцук (ОДА); громадські організації представляли Ірина Дегтярьова (РМВ) та Марія Тищенко (Поруч).

У день 1 дніпряни відвідали м.Свентохловіце та Міський молодіжний будинок культури, де малу цікавий досвід участі у традиційних заходах, які вже проходять там майже 15 років:

- “Музичний ранок” – щопонеділка (у період канікул – раз на 2 тижня) на 10.00 у Будинку культури збираються місцеві сеньйори (старші особи) поспівати, попити чаю у веселій компанії. Організатором є Музей Сілезьких Повстань, партнерами соціальними – Фундація розвитку Свентохловіце. Вони мають свої пісенники, у яких майже 100 пісень, які знають усі. На музичний ранок 11 вересня 2016 р. завітало понад 60 осіб – веселі, усміхнені, натхненні, щасливі сеньйори віком 65+ з маленького міста Свентохловіце, щоправда гендерний баланс порушений – більшість жінки. Гурт сеньйорів грає майстерно! Метою музичного ранку є інтеграція середовища сеньйорів у місті та поширення культури серед мешканців старшого покоління. Чай і смачні булочки створюють особливу атмосферу свята! Дніпровська делегація привітала сеньйорів своїми піснями – “Одна калина” та “Розпрягайте хлопці коні”, а також разом заспівали польсько-українських “Соколів”

- Знайомство з акторами театру сеньйорів “Сеньйори ХХІ ст” справило неймовірне враження на нашу команду. Заняття з акторської майстерності та спільний танок наші молоді і старші колеги запам’ятають надовго. Але важливим є те, що такі програми мають на меті активізувати спільноту, не дати старшим особам у віці 65+ стати на маргінесі соціального життя, насолоджуватися, радіти, реаізовувати свої мрії, жити творчо!

- На зустрічі з Даміаном Хамерлою, Президентом Фундації розвитку Свентохловіце, партнером та координатором нашого спільного з Радою проекту була особливо акцентована освітня роль неурядових організацій у реалізації соціальних проектів, інтеграції локального середовища, активізації людей старшого віку з іншими. Фундація працює у трьох основних сферах: підтримка молоді, підтримка старших осіб та міжнародна співпрація. Пан Даміан презентував основні програми Фундації – стипендії для локальної молоді (3 критерії одночасно – складна матеріальна ситауція, хороші результати навчання у школі, громадська активність) та Академія лідера як для змішаної групи учасників – молодь та сеньйори.

- День 1й завершило неймовірне відвідування Музею Сілезьких Повстань 1919-1921 рр. Події столітньої давнини можуть розглядатися як такі, що є актуальними і сьогодні. Сила духу поляків, безмежна віра у Польщу та польську націю, масова підтримка ідей територіальної цілісності Польщі, міжнародна підтримка єдиної Польщі (Вудро Вілсон) – усі ці історичні уроки, які демонструють нам Сілезькі повстання.

День 2 видався дуже насиченим. Спершу – відвідали Центр наукової інформації та наукову бібліотеку #CINiba у м.Катовіце. Це спільний проект Сілезького та Економічного університетів у Катовіце, це сучасна наукова бібліотека, яка відповідає стандартам ХХІ століття, як у сфері надання інформації, необхідної для успішного навчання в обох вишах, покращення якості вищої освіти шляхом підвищення наукового потенціалу, а також забезпечення доступу до наукової літератури в регіоні.
Другим у пункті програми була зустріч з Міхалом Кухарським – директором Академічного підприємницького інкубатора #AIP Sląsk у Сілезькому університеті. Це є місце розвитку стартапів та малих фірм мешканців Польщі, зокрема і підприємницької діяльності студентів та академічної спільноти. Інкубатор функціонує в рамках трьох сфер: фірма (консультування та супровід діяльності фірми, можливість розвивати власну торгівельну марку під юридичною особою інкубатора); знання (навчання кращих практик ведення бізнесу); суспільство (оточення фірми, власна екосистема фірми).

Вразив відділ промоції та контактів зі ЗМІ м.Битом, діяльність якого має на меті активізацію локального середовища, співпрацю з різними організаціями та підтримку соціальної діяльності, і для старших осіб зокрема. До зустрічі долучилися теж представники Центру постійної освіти у м.Битом, які презентували власний досвід у рамках Університету третього віку та ідеї щодо їх реалізації. Безліч різних ідей – від звичайних занять, тренінгів, майстер-класів – до Олімпіади сеньйорів, конкурсів краси, творчих конкурсів, фестивалів театрів сеньйорів, проектів міжнародних, що спрямовані на інтеграцію сеньйорів з двох країн.  Після спільного з польськими сеньйорами та студентами Університету третього віку обіду заспівали разом з Клубом Романтичних сердець польські пісні, потім і українську. Єжи Брум (звичайний сілезький сеньйор) і Томаш Данді (експерт у питаннях міжпоколеннєвої інтеграції, волонтер Фундації розвитку Свентохловіце) поділилися своїм свіжим досвідом підготовки та старту проекту для старших осіб. Томаш розповіві про досвід організації Академії лідера для молоді та старших осіб одночасно. Висновок: старші особи Сілезії – дуже щасливі! Вони мають багато чим зайнятися, мають багато можливостей і локацій для зустрічі, мають традиції, мрії та плани на майбутнє! Лишається тільки побажати натхнення та ідей, а команді Дніпра – навчитися їх досвіду та спробувати реалізувати такі ініціативи в Україні!

День 3 візиту ознаменувався не менш вражаючими подіями та зустрічами. Учасники проекту мали чудовий активний ранок у Сілезькому парку, де зустрілися з Фундацією Сілезького парку у м.Катовіце, з пані Евою Куліш – керівником проекту “Конгрес “Obywatel Senior”, волонтерами Паркової академії волонтерства. Пані-сеньйорки, які є активними пенсіонерами та волонтерами, провели неймовірну танцювальну майстерню, де наші учасники разом з сілезькими сеньйорами потанцювали, позаймалися фітнесом та соціальною інтеграцією через танець. Марія Вишневська розповіла про роботу у волонтаріаті парку. Пан-сенйьор Едвард Ярош очолив прогулянку нордичної ходьби (з палицями) по парку. Сілезький парк є одним із найбільших муніципальних парків світу (600 га), налічує 67 років своєї історії. Власником парку є воєводство, бюджет парку у 2015 році був 10 млн злотих, у 2016 р.- менше, 2-3 млн злотих. У парку функціонує Фундація як неурядова організація, яка займається соціальними проектами, зокрема у трьох напрямках: волонтерство сенйьорів (Паркова академія волонтерства), позашкільна освіта – заняття з природознавства для дітей та проектна і грантова діяльність. Волонтерство сеньйорів (Паркова академія волонтерства) для самих сеньйорів – це унікальний проект, який дозволяє місцевим старшим особам після виходу на пенсію лишатися суспільно активними, комунікувати, відкривати нові сторони життя наново! Там же діє університет третього віку, де проходять заняття з йоги, нордичної ходьби, іноземних мов, танців, рукоділля, триває робота з написання проектів. Ідея сеньйора-лідера є абсолютно співзвучною викликам Ідея сеньйора-лідера є абсолютно співзвучною викликам часу, політичної ситуації в Україні, Польщі та Європі. Нам потрібні активні громадяни з унікальним життєвим досвідом, які готові ним поділитися і робити різні корисні справи для таких же пенсіонерів!
На зустрічі з прес-секретарем комунального закладу культури ім. Христини Бохенек Лукашем Коленбасяком, була презентована муніципальна програма “Катовіце-місто садів” та діяльність міста у сфері культури, підтримки соціальних ініціатив для локального середовища та співпраця з неурядовими організаціями, як молоді, так і старшого віку.

У день 4 мали зустріч з представниками регіональної влади, у Маршалковському уряді. Зустрілися з Боженою Боровець – директором Центру соціальної політики Сілезького Воєводства, яка розповіла про воєводську політику для осіб старшого віку; з професором, доктором Марією Зралек – головою Сілезької ради сеньйорів; інспектором Кшиштофом Казек – уповноваженим Коменданта Воєводської поліції у м. Катовіце, який займається охороною прав людини. Цікаво, що у воєовдстві діє програма “Сілезія для сенйьора”, у рамках якої реалізуються такі ініціативи: Сілезька карта сеньйора (система знижок та пільг у воєводстві для усіх сеньйорів старше 60 років), Сілезька рада сеньйорів (консультативно-дорадчий орган Маршалека воєводства), інтернет-платформа для сеньйорів, де можна знайти усю інформацію, яка є корисною для осіб старшого віку. У Сілезії утворено коаліцію проти ненависті та впроваджено так званий “Конверт життя” – запис та збереження важливої інформації про старшу особу, її здоров’я та загрози у місці, на яке би вказала спеціальна наліпка. Володіння такою інформацією є важливим для рятувальних служб та лікарів і дійсно може врятувати життя, якщо людині стає погано. Також є спеціальна карта IcE – контакт з близькою особою, у разі погіршення стану здоров’я або зникення.
Поліцейські у Польщі займаються питаннями правової освіти населення та захисту прав людини і моніторингом того, наскільки правоохоронні структури дотримуються цього і захищають людину. Система безпеки в цілому є досить складною і комплексною, але важливо, щоб усі розуміли, що за неї відповідає не лише поліція чи влада, а також самі громадяни. Безпека людини, і молодшої, і старшої має бути понад усе!

Наступні 3 дні у славному гірському містечку Щирк були присвячені тренінгу за форматом “Академії лідера” для двох поколінь. Усе завершилося театралізованими сценками наших сеньйорів та молоді про стереотипи, а також представників органів влади і громадських організацій – про власні взаємні стереотипи. У результаті триденних тренінгів були розроблені проекти міжпоколеннєвої інтеграції, які реалізовуватимуться у Дніпрі протягом жовтня-грудня 2016 р. – “Енергія поколінь”, “Пікнік поколінь” та спільна Школа волонтерів! Слідкуйте за нашими новинами та долучайтеся до наших ініціатив!

Ірина Дегтярьова, заступник голови Ради молодих вчених,координатор проекту

Написано: 12:44 | | Немає коментарів

Коментарі

EmailEmail
PrintPrint
WP Socializer Aakash Web