HOMINIS MENS DISCENDO ALITUR ET COGITANDO

РАДА МОЛОДИХ ВЧЕНИХ


ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Новини: Час академічної співпраці на міжнаціональному рівні

Академічне середовище сьогодні є, насправді, однією з тих рушійних суспільних сил, які здатні створити гідне європейське майбутнє України, взяти відповідальність за поступ і розвиток нашої держави у Європейському контексті, на світовому просторі освіти і науки. Лідерство в академічному середовищі сьогодні набуває особливого значення, адже насамперед ректори вищих навчальних закладів мають стати провідниками суспільних змін, і зокрема у сфері вищої освіти і науки. Активна позиція академічних лідерів та інтеграція їх з європейським і світовим середовищем на рівні ректорських об’єднань видається нам надзвичайно актуальною і важливою сьогодні.

19 травня 2014 р. у Варшаві, у Казимирівському палаці Варшавського університету відбулася офіційна зустріч Конференції ректорів академічних шкіл Польщі та Спілки ректорів вищих навчальних закладів України.

На чолі української делегації – Президент Спілки ректорів, ректор Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка Леонід Губерський, на зустрічі були присутні перший віце-президент Спілки, ректор Національного педагогічного університету ім. М.Драгоманова Віктор Андрущенко, ректор Національного університету «Львівська Політехніка» Юрій Бобало, ректор Чернівецького національного університету ім. Ю.Федьковича Степан Мельничук, проректор Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка Петро Бех. Докторант ДРІДУ НАДУ при Президентові України, заступник голови Ради молодих вчених Дніпропетровської області Ірина Дегтярьова була представником одночасно обох сторін, адже є visiting researcher у Фундації польських ректорів.

Надзвичайно поважне представництво від Польської сторони вразило: на запрошення Президента Конференції ректорів, ректора Сілезького університету Веслава Баниша, у заході взяли участь Міністр науки та вищої освіти Польщі, професор Лєна Коларська-Бобінська, Президент Головної Ради науки та вищої освіти Польщі, професор Єжи Возніцький, 15 ректорів Президії Конференції ректорів Польщі. Крім того, участь у високоповажному засіданні взяли представники Посольства України в Республіці Польща на чолі з Тимчасовим Повіреним Владиславом Каневським.

Основною метою цієї зустрічі було підписання Угоди про співробітництво між Конференцією ректорів академічних шкіл Польщі та Спілкою ректорів вищих навчальних закладів України, яка має на меті створення двостороннього партнерства на рівні національних ректорських об’єднань задля підтримки, розширення та просування українсько-польських відносин у сфері вищої освіти та наукових досліджень. Посилення співпраці у сфері академічних обмінів, реалізація спільних дослідницьких проектів, використання досягнень науковців обох країн для розвитку науки в Україні та Польщі – ось головна мета підписаної Угоди. Угода підписана на термін 5 років, після чого буде автоматично продовжена.

Президент Спілки ректорів України, професор Леонід Губерський зазначив, що підписана угода є свідченням якісно нового етапу у відносинах між Україною і Польщею у галузі освіти і наукових досліджень. Безумовно, ця зустріч набуває особливого значення в ці непрості для України часи. «Ми високо цінуємо досвід та авторитет польських університетів на Європейському просторі вищої освіти, адже саме вони часто виступають ініціаторами і координаторами багатьох міжнародних проектів. Понад 120 вищих навчальних закладів України співпрацюють з польськими університетами. Звичайно, Угода є загальним документом, і її треба реалізовувати через конкретні програми і проекти» – у своїй промові говорив шановний ректор.

Пані Міністр, професор Лєна Коларська-Бобінська зауважила таке: «Дипломатія м’яких рішень, дипломатія наукова, культурна чи економічна має величезне значення у розбудові міжнародних зв’язків. Ми будуємо і зміцнюємо суспільні відносини, і таким чином ми сприяємо глибшому розумінню і розвитку самих себе. І тому я дуже вдячна польським та українським ректорам за сьогоднішню ініціативу. Наукові дослідження, обмін студентами, навчання, насправді, є найкращою формою м’якої дипломатії, яку можна собі уявити. І це дуже важливо, що в цей самий момент ми підписуємо цю Угоду. Думаю, що наступним нашим кроком буде підписання Угоди про співпрацю між міністрами Польщі та України. Ми уже почали працювати у цьому напрямку. Таким чином, ми будуємо цілу сильну і потужну структуру взаємних академічних стосунків на різних рівнях». Крім того, міністра наголосила на зміцненні саме наукової співпраці і висловила побажання, щоб Національний центр науки, агенції, що фінансують наукові дослідження найближчим часом розробили спільний польсько-українську дослідницьку програму, уже є такий позитивний досвід співпраці з Німеччиною. Тим паче, що НАН і ПАН реалізують спільно близько 50 наукових проектів.

Президент Головної ради науки та вищої освіти, професор Єжи Возніцький ще раз наголосив на тому, що співпраці між польськими та українськими навчальними закладами є настільки широкою і багатою, що уже давно назріла необхідність надати їм більш високого, національного рівня та системного характеру. Політика академічного середовища, як і політика держави Польща стосовно України полягає в абсолютній підтримці та всебічному лобіюванні міжнаціональних зв’язків добросусідства.

Президент Конференції ректорів Польщі, професор Веслав Баниш говорив про те, що одним із проектів, які уже реалізують спільно ректори України і Польщі є проект «Аналіз окремих прикладів співпраці між польськими та українськими вищими навчальними закладами на фоні порівняння систем вищої освіти», який ініціювала Фундація польських ректорів. Також планується активніше залучити представників польських та українських університетів до проекту Європейської асоціації університетів АTHENA, метою якого є модернізація систем вищої освіти у країнах Східної Європи, у тому числі й України (КНУ ім. Шевченка є учасником цього процесу і координатором в Україні). До того ж, наприкінці квітня 2014 року об’єднання ректорів технічних університетів підписали угоду про співпрацю у Києві у присутності міністра освіти і науки України Сергія Квіта.

Зустріч на найвищому академічному й політичному рівні мала дуже теплу, навіть родинну атмосферу, сприятливу для обговорення стратегічних цілей та планів на майбутнє. Безперечно, наше майбутнє – разом в об’єднаній Європі, і ми разом виховуватимемо нове покоління молодих європейців, з новою системою європейських цінностей, новим інноваційним типом мислення і готовністю до рішучих і відповідальних кроків на благо своєї батьківщини.

Ірина Дегтярьова,
к.філол.н., докторант Дніпропетровського регіонального інституту
державного управління НАДУ при Президентові України, Polish Rectors Foundation, visiting researcher

P.S. Для охочих почитати новини польською мовою на сайті Міністерства науки та вищої освіти Польщі, Конференції ректорів Польщі, на сайті провідних медіа GazetaWyborcza, ForumAkademickie, даю посилання

 http://www.nauka.gov.pl/aktualnosci-ministerstwo/nowa-umowa-pomiedzy-polskimi-i-ukrainskimi-rektorami.html

http://forumakademickie.pl/aktualnosci/2014/5/20/1844/nowa-umowa-pomiedzy-polskimi-i-ukrainskimi-rektorami/

http://www.krasp.org.pl/pl/wydarzenia/urheiu

Повний текст промови Президента Спілки ректорів України можна знайти на сторінці КНУ ім.Т.Г.Шевченка http://www.univ.kiev.ua/news/5666

Написано: 22:20 | | Немає коментарів

Коментарі

EmailEmail
PrintPrint
WP Socializer Aakash Web