HOMINIS MENS DISCENDO ALITUR ET COGITANDO

РАДА МОЛОДИХ ВЧЕНИХ


ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Новини: Академічна консолідація: науковці Польщі об ‘єднуються заради “Горизонту2020″

“Горизонт 2020″ – нова і найбільша рамкова програма Європейського Союзу з досліджень та інноваційної діяльності – стартувала у січня 2014 року і триватиме до 2020 року із загальним бюджетом близько 70 млрд євро. Програма Горизонт 2020 об’єднує усі європейські ініціативи з досліджень та інновацій, які фінансуються через Рамкову програму з досліджень та інноваційного розвитку (РП), Рамкову програму конкурентоспроможності та інновацій (СІР) та Європейський інститут інновацій та технологій (ЕІТ).

Міністерство освіти і науки України ще у травні 2014 р. розпочало офіційний переговорний процес щодо визначення умов асоційованої участі України у програмі «Горизонт 2020»,  адже статус асоційованого члена дасть право і можливість самостійно утворювати консорціуми та подавати заявки на гранти. За інформацію МОН, Україна увійшла до 11-ти провідних наукових країн світу, які визначені ключовими стратегічними партнерами ЄС в програмі ЄС «Горизонт 2020», а також наша держава визнана єдиним стратегічним партнером Євросоюзу у Східній Європі (посилання – http://www.mon.gov.ua/ua/news/32796-ukrayina-stane-asotsiyovanim-uchasnikom-ramkovoyi-programi-es-gorizont-2020).

Сьогодні, в умовах чергового реформування вищої освіти, довгоочікуваної зміни законодавства, у стані військового конфлікту та фактично відсутністю фінансування, варто згадати про консолідацію, про єднання, про те, що ми – усі представники академічного середовища повинні об’єднатися, стати однією командою, одним академічним організмом, справжньою науковою спільнотою: без конфліктів і заздрощів, без плагіату і корупції, без власних егоїстичних амбіцій “наука-заради-науки” і прагнення зберегти вмираючі заклади на 30 студентів, але з щирим прагненням до творення інновацій, творчого пошуку, самовдосконалення шляхом чесної, невтомної праці, здорової конкуренції та справжнього академічного партнерства.

Цікавий приклад нам подають наші євросусіди: Міністр науки та вищої освіти Республіки Польща запропонувала науковцям, підприємцям і владі об’єднатися заради Горизонту 2020, успіх у якому, на її думку, визначатиме майбутнє польської науки та вищої освіти.

Про «національний рух» у змаганнях за фінансування з найбільшої в історії європейської наукової рамкової програми «Горизонт 2020» говорила проф. Лєна Коларська-Бобінська під час конференції«Горизонт 2020: виклики та можливості для польської науки”:  ”Пропоную укласти пакт для Горизонту 2020. Переконана, що ті, хто приймає рішення про майбутнє польської науки – ректори, директори науково-дослідних інститутів, політики, експерти, і, нарешті, самі вчені-приєднаються до цієї спільної діяльності”, -звернулася мінстр науки та вищої освіти до кількох сотень учасників конференції.

Започаткована півроку тому, програма Горизонт2020 – це програма для наукових досліджень та інновацій. Її загальний семирічний бюджет становить майже 80 млрд євро. У роки 2014 – 2020 польські вчені і підприємці також будуть мати доступ до близько 10 мільярдів євро в рамках операційних програм, підготовлених польським урядом. Представлений міністром Лєною Коларською-Бобінською план включає заходи не тільки на рівні міністерства, а й охоплює установи, науково-дослідні інститути та вищі навчальні заклади, які з ним співпрацюють.

– Сьогодні ми хочемо обговорити з академічнимсередовищем, проконсультуватися, бо добре використання фондів ЄС вимагає мобілізації тих, хто хоче брати участь у цьому процесі, -  зазначила вона. – Якщо з цієї можливості зараз нескористаємося, то потім може бути дуже важко побудувати аналогічну, велику європейську програму.

Міністр науки підкреслила, що експерти міністерства проаналізовані, зокрема у складі спеціально створеної робочої групи за участю польських бенефіціарів, оцінювачів і провідних учених, причини низької участі поляків у 7-й Рамковій Програмі (7РП). На цей час Польща, якщо говорити про кількість проектів, реалізованих у 7РП, а також тих, які отримали фінансування,  посідає відповідно 13 і 14-і місця, що є результатом незадовільним відносно наукового потенціалу країни. Польські дослідники становлять лише 2% від усіх дослідників у Європі, що беруть участь у проектах 7РП. Дофінансування польських проектів – це тільки 1,1% грошей 7РП. Польща посідає 28 місце серед країн ЄС за рівнем участі у програмі за кількістю аплікантів на 1000 дослідників FTE.

Участь у конференції взяв д-р Пітер Гатрвіг з Генерального директорату з наукових досліджень тарозвитку Європейської комісії, який заявив, що у контексті програми Горизонт 2020, Польща уже має привід для оптимізму. Кількість  поданих заявок, у яких беруть участь поляки, зросла з 7% у 7РП до понад 10% у Горизонті 2020.

На підставі цих даних та експертних оцінок Міністерство науки визначило основні бар’єри, які впливають на слабкі результати роботи польських учених у гонці за європейським фінансуванням. Серед них виділено, зокрема, чинники психологічні (у тому числі брак широкої «грантової культури»), інформаційні, організаційні та структурні. Було також наголошено на низькій змістовній якості польських пропозицій: на приблизно 10 000 заявок, поданих у 7РП за участю польських інституцій, фінансування отримали лише 2147. Однією з проблем є, як і раніше, недостатні наукові досягнення лідерів, досить низька якість проектів, і часто комунікаційні труднощі у презентації проекту. Одним з елементів, що ускладнюють отримання грантів, виявилася занадто низька мобільність і закритість наукових спільнот, а низький рівень їх інтернаціоналізації.

При обговоренні різних бар’єрів в отриманні грантів ЄС, проф. Лєна Коларська-Бобінська представила низку  запланованих або уже реалізованих заходів Міністерства, які мають на меті збільшити присутність поляків у Горизонті 2020: “Польща повинна досягати успіху, що відповідав би нашому потенціалу, – підкреслила вона. - Ми повинні мобілізувати усе середовище: Міністерство, університети та інститути. Без спільних зусиль усіх зацікавлених це просто не вдасться, – звернулася до учасників проф. Лєна Коларська-Бобінська. - Завдяки залученню Польщі у підготовку програми Горизонт 2020, у ній є корисні для нашої науки зауваження про більшу роль малих проектів, географічну збалансованість під час оцінювання заявок або про двустепеневу оцінку проекту. Нам також вдалося отримати т.зв. пакет, якийрозширює участь, до складу якого входять такі інструменти, як Teaming, Twinning та ERA Chairs.

Наступним кроком, зробленим міністерством, є активізація польських учених до подання заявок високої якості. На центральному рівні запропоновано систему структурних заохочень. Міністерство хоче зокрема змінити положення, що стосуються фінансування ініціатив у галузі міжнародного співробітництва, з тим, щоб була можливість дофінансовувати винагороду науковцям, які беруть участь у реалізації проектів у Горизонті 2020. Разом з KEJN розпочато роботу над новими засадами параметричного оцінювання, яке повинно враховувати отримані гранти. Під час наступної оцінки, яку буде проведено в 2017 році, на успіх у категорії А + і А, а також пов’язані з тим привілеї, можуть розраховувати лише ті інституції, які в найближчі роки створять великий портфель європейських проектів. Запроваджено також новий інструмент: програма “Гранти на гранти», яка дозволяє фінансувати підготовку та попередню оцінку проектних заявок.

Міністерство запланувало ряд заходів, спрямованих на подолання організаційних бар’єрів, що стоять на шляху отримання грошей від Горизонту2020. Зараз триває робота з поліпшенняфункціонування Національного координаційного пункту та 11 регіональних контактних пунктів. Переглянуто модель роботи залучених експертів – крім діяльності інформаційною, більшою мірою тепер вони зосереджуватимуться на менторства та коучингу для аплікантів. Найбільше зміна, однак, має полягати у введенні обов’язкової оцінки проекту досвідченими експертами ще до його подання на європейські конкурси. Це дозволить усунути помилки і поліпшити якість поданих пропозицій. Буде створено інформаційний портал, що надає інформацію про процедуру та правила конкурсів у Горизонті – там можна отримати інформацію про кращі практики університетів і науково-дослідних інститутів, спрямованих на підтримку участі Польщі у програмі. Восени відбудеться 10 регіональних конференцій у великих академічних центрах Польщі, адресованих до широкого наукового співтовариства, під час яких обговорюватимуться можливості, які створює Горизонт2020 і доступні на національному рівні структурні фонди для R&D&I (дослідження+розвиток+інновації).

До діяльності, спрямованої на активізацію залучення коштів від Горизонту 2020, залучено також державні агентства. Національний науковий центр, використовуючи трирічний досвід роботи у фінансуванні фундаментальних досліджень, має завдання виявлення найсильніших команд дослідників і дослідницьких проектів у Польщі, які мають особливо високі шанси на здобуття європейського фінансування. Ці групи можуть розраховувати на індивідуальну підтримку у підготовці проектних пропозицій до ERC і Горизонту 2020. Національний науковий центр також проводитиме семінари з експертами ERC та Європейської комісії. Обидва NCN і  NCBR, завдяки залученню у численні європейські ініціативи, буде також служити платформою для створення консорціумів для Горизонту2020.

Про необхідність змін проф. Лєна Коларська-Бобінська також звернувся до університетів і дослідницьких інститутів. Вони повинні торкатися мотивації та організаційної підтримки вчених, у тому числі створення підрозділів, відділів, які покликані допомагати науковцям у написанні та поданні грантів. Мова також іде про впровадження системи оцінювання та винагородження співробітників за участь, рецензування та досягнення у Горизонті 2020, а також про забезпечення можливості формування гнучкого навчального навантаження для співробітників, які реалізують гранти у рамках Горизонту2020.

Отже, як бачимо, глибокий аналіз і розуміння реальної ситуації у сфері освіти і науки з боку міністерства, чітке бачення мети і засобів її досягнення, усвідомлення національної важливості сефри досліджень та інновацій, спрямованість зусиль на справжню інтенсифікацію та всебічне сприяння дослідницько-проектній діяльності і врешті-решт абсолютна консолідація усіх ключових гравців (що задекларовано у документі під назвою «Пакт для Горизонту 2020», який  на сьогодні ратифікувало понад 130 інституцій) – це свідчення успішного функціонування системи вищої освіти і науки, ефективного  управління, запорука її сталого розвитку та національного поступу.

Автор тексту та перекладу з польської мови
з сайту Міністерства науки та вищої освіти Польщі http://www.nauka.gov.pl/aktualnosci-ministerstwo/minister-nauki-apeluje-o-podpisanie-paktu-dla-horyzontu-2020.html –  
Дегтярьова Ірина Олександрівна, докторант кафедри права та європейської інтеграції ДРІДУ НАДУ при Президентові України

Написано: 13:32 | | Немає коментарів

Коментарі

EmailEmail
PrintPrint
WP Socializer Aakash Web